kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

28. İstanbul Caz Festivali’nde “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” panelleri

16 Eylül 2021

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 24 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, 18 Eylül Cumartesi günü Gece Gezmesi‘ne paralel olarak Beykoz Kundura’da, Kundura Sahne işbirliğiyle “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” panellerine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan Vitrin panelleri, Kundura Sahne işbirliğiyle bu yıl beşinci kez düzenlenecek. Vitrin panelleri; film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, plak şirketleri, menajerler, yapım şirketleri, sanatçılar ve yerel sektör kurumları gibi yaratıcı endüstrinin farklı paydaşlarını bir araya getirecek. Vitrin kapsamındaki paneller seyirciye kapalı olarak gerçekleştirilecek ve oturumların ardından İKSV YouTube kanalında yayımlanacak.

Panel Programı

Bu Müzik Bu Sahneye Çalışır Mı? Dizi ve filmlerde müziğin kullanımı ve yapım süreci

Moderatör: Ahmet Kenan Bilgiç (besteci ve prodüktör)

Konuşmacılar: Çiçek Kahraman (editör), Diloy Gülün (yapımcı), Tolga Karaçelik (yönetmen)

İzlediğimiz birçok dizi ve film projesinde bazen ön plâna çıkarılan, bazense arka plânda gizlenen müzikler neye göre ve nasıl şekilleniyor? Yönetmen ve yapımcı sürece nasıl, ne kadar dâhil oluyor? Kurgucu nerede devreye giriyor? Bu oturumda film ve dizilerdeki müzik kullanımı ve kimlerin işbirliğinin ürünü olduğu bir editör, bir yapımcı ve bir yönetmenle birlikte konuşuluyor.

Bilgisayar Oyunlarında Müzik ve Ses Tasarımı

Moderatör: Tan Tunçağ (müzisyen) 

Konuşmacılar: Başar Muluk (Peak Games Art Direktörü), Başar Ünder (besteci ve akademisyen), Uğurcan Orçun (Taleworlds Entertainment İşitsel Direktörü)

Müzisyenler için bilgisayar oyunu sektörü, sunduğu kariyer fırsatları açısından film sektörüyle yarışır hâle geldi, çünkü oyunların vazgeçilmez bir parçası da müzik ve ses tasarımı. Bu panel müzisyenleri, Türkiye’de bilgisayar oyunu dünyasının önde gelen isimleriyle tanıştırmayı amaçlıyor. Portecho ve Cava Grande gruplarından tanınan müzisyen ve 3 boyutlu animasyoncu Tan Tunçağ’ın moderatörlüğündeki panelin katılımcıları, besteci Başar Ünder ve çok farklı tarzda oyunlar üreten Türkiyeli oyun yapım şirketi Taleworlds.

Bir Hit Nasıl Yaratılır? Milyorlarca Şarkı Arasından Viral Olmak

Moderatör: Alper Bahçekapılı (gazeteci)

Konuşmacılar: Erkan Ünlü (TikTok Türkiye Operasyon Lideri), Jabbar (müzisyen), Nazan Hacıgüzeller (Universal Müzik Türkiye Genel Müdürü), Ünal Yüksel (CEO, GOVINET / M.O.B Entertainment)

Bu yılın başında açıklanan çok ilginç bir istatistiğe göre, dijital mecralara her gün yaklaşık 60.000 yeni müzik eseri yükleniyor. Bu, beraberinde müzisyenler ve müzik profesyonelleri için çok ciddi soruları da beraberinde getiriyor. Bir müzisyen, bir şarkı, bu yeni düzende nasıl var olabilir? Viral olmak tek çaremiz midir? 15 saniyelik şarkıların devri açılmış mıdır? Müzisyenler, plak şirketleri, yapımcılar ve sosyal medya platformları bu denklemin neresinde duruyor? İşte bu oturumda konuya en aşina ve uzman isimlerle, bu soruların cevapları aranacak.

Müzik Sektöründe Ağlar Kurmak: Dayanışma, diyalog, destek

Moderatör: Emre Erbirer (kültür.limited Kurucusu)

Konuşmacılar: Gizem Gezenoğlu (Türkiye Caz Ağı Başkanı), Gülşah Görücü (shesaid.so Istanbul Direktörü), Reha Öztunalı (İstanbul Kültür Ofisi)

Bu panelde müzik, kültür ve eğlence sektörlerinde ağ kurma ve topluluk oluşturma modelleri, küreselleşme ve yerelleşme bağlamlarında masaya yatırılıyor. Panelde caz kurumlarını, mekânlarını, etkinliklerini ve destekleyici organizasyonları bir araya getiren Türkiye Caz Ağı’ndan, kültür-sanat ve eğlence sektöründe çalışan kadınları güçlendirmek amacıyla kurulan shesaid.so Istanbul‘dan ve İstanbullu sanatçı ve sanat profesyonellerini uluslararası projelerinde destekleyen İstanbul Kültür Ofisi’nden tesmilciler bir araya geliyor. Panelin moderatörlüğünü kültür.limited’ın kurucusu Emre Erbirer üstleniyor.