kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri başlıyor

3 Haziran 2022

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Institut français Istanbul, Avrupa Arkeoloji Günleri kapsamında 17 – 19 Haziran 2022 tarihleri arasında Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri‘ni düzenliyor.

Fransa’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı himayesinde toplam 11 kurumun işbirliği ile düzenlenen Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri, tarih tutkunlarına ya da sadece meraklılara arkeolojik araştırma alanında olup bitenleri bir sergi, arkeoloji konulu kitap standları ve çocuklara yönelik atölyeler ile tanıtmayı amaçlıyor. Etkinlik boyunca ayrıca Fransız Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) yapımı Tarām-Kūbi Böyle Söylüyor, Asurca Yazışmalar adlı belgesel ile Netflix yapımı The Dig adlı filmin gösterimi de yapılacak.

2010 yılından bu yana Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü (Inrap) sorumluluğuna verilen Ulusal Arkeoloji Günleri 2019’dan itibaren Avrupa’da Türkiye de dâhil 17 ülke tarafından düzenlenmeye başlanmış ve Avrupa Arkeoloji Günleri adını almıştır. Arkeologlar Derneği desteği ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde birçok kazı alanı bu vesileyle ziyarete açılmıştır.

2021 Avrupa Arkeoloji Günleri, 26 ülkede düzenlenen 1400 etkinlikle büyük başarı kazanmıştır. 2021’de olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’nin birçok şehri ve Avrupa’da arkeoloji meraklıları üç gün boyunca arkeoloji dünyasının aktörleri tarafından düzenlenecek etkinliklerden oluşan zengin bir programı izleyebilecek.

Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri, IFEA Arkeoloji Bölümü Sorumlusu Anaïs Lamesa ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği Bilimsel ve Üniversiteler ile İşbirliği Ataşesi Martin Godon tarafından düzenlenmektedir.