kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Caz Seminerleri Yeldeğirmeni Sanat’ta

10 Ekim 2018

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat, bu yıl Ekim – Aralık ayları arasında 3. kez caz seminerlerine devam ediyor.

Caz müziğini anlamak, hissetmek ve öğrenmek isteyenler sezon boyunca ‘Caz Standartları Okulu’nda bir araya gelecek. Moderatörlüğünü caz yazarı ve editör Feridun Ertaşkan, müzik yazarı Murat Beşer ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi müzikolog Alper Maral’ın yapacağı oturumlarda caz tarihinden caz tarihinin önemli isimlerine kadar caza dair birçok konuyu ele alacak. Katılımın ücretsiz olduğu seminerlere cazseverlerin yoğun bir ilgisi var.

“Caz Dinlemek İstiyorum” Yeldeğirmeni Sanat Seminerleri dizisi kapsamında ilk yıl caz müziği ve tarihi kronolojik olarak anlatılırken, döneme ait enstürmanlar da cazseverlere tanıtıldı.

Seminerlerin ikinci yılında ise dönemine damga vurmuş caz tarihinin kahramanları olan müzisyenlerin hayatları, sanatları ve albümleri ele alındı. Her iki yılda da eğitim seminerini daha keyifli hale getiren konuşmacılarımız piyano eşliğinde canlı performans ve plak dinletisi ile de caz severler ile birlikte keyifli anlara imza attı.

“Caz Standartları Okulu” adıyla başlayacak üçüncü sezonda ise caz tarihinin alfabesini oluşturan, ölümsüz bestecilerin efsaneleşmiş bestelerini yakından tanıyacak, dönemlerarası farklılıkları anlayacağız.

Mayıs ayının sonuna kadar her ay iki seminerin gerçekleşeceği etkinlikleri Yeldeğirmeni Sanat`ın web sitesinden takip edebilirsiniz.

Seminer Tarihleri:

  • 11 / 25 Ekim Perşembe 2018, Saat: 19:00-21:00
  • 15 / 29 Kasım Perşembe 2018, Saat: 19:00-21:00
  • 13 / 27 Aralık Perşembe 2018, Saat: 19:00-21:00