kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cihangir Akademi ve Kumbaracı50 iş birliğiyle “Hikâyeciler”

18 Ekim 2018

Hikâye anlatıcılığı ile gösteri sanatları arasındaki ilişkiye odaklanan uygulamalı bir eğitim programı olan “Hikâyeciler”, 4 Kasım 2018 – 24 Mart 2019 tarihleri arasında Cihangir Akademi ve Kumbaracı50 iş birliğiyle TOMİ Eğitim Merkezi‘nde düzenleniyor.

Toplam 5 ayda, 7 ayrı eğitmenle, 22 hafta ve 80 saatlik bir eğitim ve uygulama imkânı sunan program sonunda, hazırlanacak hikâyeler seyirciyle buluşuyor.

Programda yer alan eğitmenler; Ezel Akay, Zerrin Yanıkkaya, Güray Dinçol, Nazlı Çevik Azazi, Hakan Emre Ünal, Nezaket Erden, Şule Ateş. Programın sanat yönetmenliğini Şule Ateş üstleniyor.                                                                                 

Hikâye anlatma, farklı bir oyunculuk becerisine ihtiyaç duyar. Doğaçlamaya dayanır, seyirci ile yakın ilişki gerektirir ve gösterinin tüm boyutları anlatıcı oyuncu/ hikâyeci/ meddah tarafından yönetilir. Hikâye anlatıcısı yönetmenlik ve yazarlığı, oyunculukta birleştirmiş bir sanatçıdır.

Hikâye Anlatıcılığı çalışmaları, oyunculuk eğitimi ve yaratıcı drama çalışmaları için etkili ve anlamlı sonuçlar verebilecek bir eğitimdir.