kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar’dan fragman ve kısa film atölyesi

18 Mayıs 2017

Köprüde Buluşmalar, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile post-prodüksiyon aşamasında olan veya tamamlanmış filmler için Türkiye’de ilk kez Fragman Atölyeleri serisi yapıyor. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için en önemli malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretiminin artmasını hedefleyen atölye aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına da destek olmayı amaçlıyor.

Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleştirilecek Kısa Film Atölyesi ise kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Fragman Atölyeleri:

2017 yılı içerisinde 2 kere düzenlenecek fragman atölyelerin birincisi 14 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Atölyeye deneyimli kurgucular ve tamamlanmakta olan kurmaca ve belgesel filmleri ile yapımcılar, 1 Haziran Perşembe gününe kadar başvuru yapabilecekler.

Başvuranlar arasından deneyimli 4 kurgucu ile 4 yapımcı atölyeye seçilecek. Atölye programı panel, kapalı grup çalışması, film – fragman gösterimleri ve profesyonel stüdyoda kurgu şeklinde gerçekleşecek. Atölyeye seçilenler Türkiye’den ve uluslararası sektörden kurgucu ve pazarlama uzmanı eğitmenler ile çalışacaklar.

Kısa Film Atölyesi:

İlk ya da ikinci kısa filmini çekecek yeni nesil genç sinemacılara yönelik olacak atölyenin ilki 8 – 18 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Başvurular arasından seçilecek 4 kısa film projesinin yazar, yönetmen ve yapımcıları projelerini sinema sektöründen deneyimli profesyoneller ile çalışarak geliştirecekler. Grup çalışmaları formatında düzenlenecek atölyede proje ekipleri yönetmen ve yapımcı eğitmenler ile iki aşamalı senaryo çalışması yapacaklar. Ayrıca görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yönetmen asistanı ve yapım amiri ile yapılacak derslerde yapım sürecine hazırlanacaklar. Atölyenin sonunda ekipler yapımcı – yönetmen çalışması disiplinini geliştirmiş ve eğitmenlerle birlikte projelerinin profesyonel sunum dosyasını hazırlamış olacaklar.

8 – 18 Temmuz tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek Kısa Film Atölyesi için son başvuru tarihi 31 Mayıs Çarşamba.