kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pera Müzesi’nde Çocuk Atölyeleri

12 Haziran 2018

Pera Müzesiİstanbul’da Deniz Sefası ve Sarsılan İmge sergilerinden yola çıkarak hazırlanan, yaza özel çocuk atölyeleri sunuyor.

7 Temmuz – 4 Ağustos 2018 tarihlerinde 4-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik geliştirilen atölyelerdeki üretimler, 15 Ağustos – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Yaz Yaz Yaz ‘18 sergisinde bir araya geliyor.

7-12 yaş grubuna özel düzenlenen atölyeler de ise hem yaşanılan çevreye hem de hislerle şekillenen ifadelere yeni bir bakış sunuyor. Duygu, düşünce ve hislerin yüzlerdeki ifadeyi ne denli etkileyebileceğini gösteren Komik Yüzler Kitabı atölyesinde katılımcılar, güneş yanığı, üşüme gibi hislerden yola çıkarak oluşturdukları ifadelerden bir yaz tatili kitabı tasarlıyor.

Denizin Altı Ellerimin Altında: Dönence atölyesinde katılımcılar, denizde ve deniz kenarında yaşayan canlıları hayal ederek, renkli karton ve evaları deniz canlıları şeklinde kesiyor, çeşitli boyalar ve sünger fırçalarla kendi dönencelerini yaratıyor.

Denizdeki Dostlarım atölyesi, deniz altındaki bitki örtüsünü ve canlıları mercek altına alıyor. Katılımcılar, hayallerindeki deniz altı yaşamını yaratmak için kartondan deniz tabanı oluşturuyor, keserek üzerini boyadığı balıklar ile kağıttan yaptığı yosunları da ekleyerek, deniz altı sahnesini oluşturuyor.

 

Değişimi belgelemeyi hedefleyen Parlak ve Renkli Portreler atölyesi, Sarsılan İmge: Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yapıtlar sergisi sanatçılarından Aytuna Cora’nın “Değişim hem fiziksel hem de zihinseldir.” sözünü çıkış noktası olarak belirliyor. Katılımcılar atölye kapsamında, önce eski vesikalık fotoğrafını inceliyor, ardından bugünkü haliyle karşılaştırarak, değişimi yorumluyor.

Yaşadıkları dönemde dünyanın en güçlü hayvanları olarak bilinen dinozorları konu edinen Dinozorlar Hayatta! atölyesi, bu hayvanlar üzerine düşünmeyi, beslenme alışkınlıkları ve yaşam şekillerinin insanlardan farklılıklarını ortaya koymayı hedefliyor. Katılımcılar atölye sonunda geri dönüşümlü malzemeler kullanarak birer dinozor maketi yaratıyor.