Susma Platformu’ndan sanatçılar ve kültür profesyonelleri için kitlesel fonlama atölyesi

25 Mayıs 2020

Susma Platformu, sanatçılar ve kültür profesyonellerinin son yıllarda giderek daha fazla karşılaştıkları ve üretici faaliyetlerini engelleyen ekonomik sansürü biraz da olsa aşabilmeleri amacıyla 28 Mayıs 2020 tarihinde Sanatçılar ve Kültür Profesyonelleri İçin Kitlesel Fonlama Atölyesi düzenliyor.

Medya antropoloğu Doç. Dr. Suncem Koçer’in yürütücülüğünü yapacağı, teorik ve pratik olarak iki ayrı bölümden oluşan bu atölyenin sonunda katılımcıların kendileri için bir kitlesel fonlama kampanyası oluşturmuş ve kampanyanın iletişim stratejisini planlamış olmaları hedefleniyor.

Atölyenin ilk bölümü olan seminerde Suncem Koçer, kitlesel fonlamanın ne olduğu, toplumsal işlevleri, kampanya ve iletişim stratejisi oluştururken nelere dikkat etmek gerektiği ve iyi kampanya örnekleri gibi konuları anlatacak. Seminer 28 Mayıs Perşembe günü 21:00 – 22:15 saatleri arasında Zoom üzerinden yapılacak. Katılımcı sayısının sınırsız olduğu seminere kayıt olmak gerekiyor.

Atölyenin ikinci bölümünde ise katılımcıların kitlesel fonlama projeleri önce Suncem Koçer’le birebir olarak yarımşar saat, daha sonra grup toplantısında diğer katılımcılarla beraber değerlendirilecek. Atölyenin bu bölümüne katılmak için başvuru yapılması gerekiyor ve katılımcı sayısı 5 kişi olarak belirlenmiştir.

Mentorluk ve proje grup toplantısından oluşan bu ikinci bölüme katılmak isteyen kişilerin, kitlesel fonlama projesi fikirlerinin özeti ile kullanacakları bir fotoğrafı en geç 3 Haziran günü içerisinde susmaplatformu@gmail.com adresine göndermeleri gerekiyor. Başvurulara geri dönüş 5 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Atölyenin bu ikinci bölümündeki yarım saatlik birebir görüşmelerin tarih ve saati 5 Haziran’da belirlenecek, grup toplantısı ise 11 Haziran Perşembe günü 21:00 – 22:15 saatleri arasında yapılacak. Atölyenin 2. bölümüne başvuran kişilerin değerlendirme ve seçim sürecinde toplumsal cinsiyet eşitliği ile beraber kişilerin çalışma alanlarının ve projelerinin atölyenin amacına uygun olması kriterleri kullanılacak.