kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Susma Platformu’ndan yeni atölye: “Dijital Kültür-Sanat Yayıncılığı: Sansür ve Alternatifler”

7 Aralık 2020

Susma Platformu, yeni sosyal medya yasası kapsamında çevrimiçi alanda faaliyet gösteren kültür-sanat yayıncılarına yönelik bir atölye gerçekleştiriyor.

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden (TBİD) Ramazan Subaşı ve Şevket Uyanık’ın yürütücülüğünü yapacağı ‘Dijital Kültür-Sanat Yayıncılığı: Sansür ve Alternatifler’  başlıklı atölye 9 Aralık Çarşamba günü 16:00 – 18:30 saatleri arasında gerçekleşecek.

8 Temmuz 2020’de TBMM’den geçen ve 1 Ekim 2020’de uygulanmaya başlanan sosyal medya yasası dijital yayıncılıkta daha güçlü bir sansür ve otosansür dalgasını gündeme getirdi. Bu kaygılar dijital kültür-sanat yayıncılığı açısından da varlığını daha çok hissettirmeye başladı.

Şarkı yüklemek, video paylaşmak, sanatçıların kişisel sosyal medya hesapları, kültür-sanat yazı ve haberleri sosyal medya yasasından nasıl etkilenecek? Geçmişte karşımıza çıkan dijital yayıncılıktaki sansür vakalarına neler eklenebilir? Peki en önemlisi yeni düzenlemelere nasıl alternatif uygulamalar, yazılım veya programlar bizi korur öğrenmek ister misiniz?

Susma Platformu, özellikle kültür-sanat alanında yayıncılık yapanlara, sanatçılara, sanat okur-yazarlarına ve tabii merak eden herkes için tek günlük bir atölye gerçekleştiriyor.

Atölye alt başlıkları:
– İnternet Sansür Yasaları: 5651, RTÜK ve Diğer Düzenlemeler
– Kültür-Sanat üreticileri için sansürü aşmanın ve gizliliği sağlamanın yolları
– Dağıtık bir yayıncılık mümkün mü?
– İnternet kültürü yerli ve milli olabilir mi?
– Sanat için dijital güvenlik