kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yararlı Sanat Ofisi programları devam ediyor

27 Ekim 2017

Asociación de Arte Útil platformu ortaklığında SALT Galata’da açılan Yararlı Sanat Ofisi’nin kamu programları devam ediyor.  7 Kasım 2017 tarihinde Barış Tut, Ekolojik Kriz Sonrası Müzecilik ve Demokrasi başlıklı konuşma gerçekleştirecek, 11 ve 25 Kasım‘da ise Aylin Vartanyan Dilaver’in yürütücülüğünde Ezilenlerin Tiyatrosu atölyeleri gerçekleşecek.

Ekolojik Kriz Sonrası Müzecilik ve Demokrasi

Giderek derinleşen ekolojik krizin aşılmasında müze ve kültür kurumlarının sorumlulukları nedir? Yararlı Sanat Ofisi’nin ilk konuşma programında araştırmacı Barış Tut, “ekolojik müzecilik” yaklaşımının imkân ve kısıtlarını tartışmaya açacak. Mevcut problemlerin yeni bir demokratik modelin inşasıyla çözülebileceğini savunan Tut, müze ve kültür kurumlarına ait araçların bu süreçte nasıl kullanılabileceğini değerlendirecek.

Ezilenlerin Tiyatrosu atölyeleri

Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi-Türkiye üyelerinden Aylin Vartanyan Dilaver’in yürütücülüğündeki atölyenin ilk oturumunda İmge Tiyatrosu tekniği kullanılacak. Katılımcılar, günlük hayat çıkmazlarına dair duygularını, bedenleriyle oluşturdukları heykellerle birer imgeye dönüştürecek ve bu yolla iletişim kuracaklar. Forum Tiyatrosu tekniğine dayalı ikinci oturumdaysa, çatışmalara yol açan kişisel tecrübeler katılımcılarla hazırlanan bir skeçle hikâyeleştirilecek. Atölyeler için son başvuru tarihi: 3 Kasım.