kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arter’den çevrimiçi söyleşi: “Mekânda Cisimler”

15 Ocak 2021

Arter, 4 Şubat Perşembe günü saat 19:00‘da Mekânda Cisimler başlıklı çevrimiçi söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Söyleşide, Gökcisimleri Üzerine sergisinin küratörü Kevser Güler ve Arter’de Teknik Yapım Yöneticisi olarak görev yapan mimar Duygu Doğan serginin kavramsal çerçevesini mekânsal yerleşim bağlamında ele alacak.

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Gökcisimleri Üzerine sergisi, yaşamsal bir biraradalık düzleminin bugün yeniden düşünülebilir ve inşâ edilebilir olmasına dair sorularla ilgileniyor. Yirmi sekiz sanatçının yapıtlarını kapsayan sergi, var olanların bir araya gelme ve dağılma biçimlerini, ilişki kurma tarzlarını, birbirlerine mesafe alma ve yakınlaşma yollarını birlikte düşünmeye davet ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans öğrenimini tamamlayan Duygu Doğan aynı bölümde “Sergilerde Mekân Tasarımı” başlıklı tezi kapsamında doktora çalışmasını sürdürmektedir. 2013 yılından bu yana Arter ekibinde yer alan Doğan, sergilerin mimari tasarımı ve mekân çalışmalarının sorumluluğunu üstlenir ve mekânsal tasarımın sergilerin küratoryal veya kavramsal ilgileri ile ilişki kurmasının yollarını keşfetmeye odaklanır. 2003 – 2005 ve 2010 – 2013 yılları arasında İstanbul Bienali ekibinde yer almış ve bu dönemlerde farklı özelliklerdeki pek çok yapıda sergi planlaması ve kurulumu gerçekleştirmiştir. Antrepo’nun Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarımıyla İstanbul Modern’e dönüştürülmesi sürecinde görev alan Doğan, Grimshaw Architects ekipleriyle Arter’in 2019’da açılan Dolapdere binasının tasarım ve inşa süreçlerinin de yürütücü ekibinde bulunmuştur.

2007 – 2014 yılları arasında İstanbul Bienali’nde çalışan Kevser Güler, 2014 – 2019 yılları arasında Arter Koleksiyonu üzerine araştırma yapan ekipte yer aldı. 2020 yılında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Sergiler Direktörlüğü’nü üstlendi. Kevser Güler’in küratoryal sorumluluklar üstlendiği sergi ve projelerin bazıları: Gökcisimleri Üzerine, Arter, İstanbul, 2020–2021; Kulis: Bir Tiyatro BelleğiHagop Ayvaz, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020–2021; Meydan, Deniz Gül kişisel sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020; Milat, Lale Müldür kişisel sergisi, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul, 2020; Geleceğin Geleceği, Anadolu Kültür, İstanbul, Yerevan, Lizbon, 2020; Kayalar ve RüzgârlarMikroplar ve Kelimeler, Kerem Ozan Bayraktar kişisel sergisi, Sanatorium, İstanbul, 2019; Mıknatıs ve Ay, Nilbar Güreş kişisel sergisi, Galerist, İstanbul, 2019; etten, kemikten, ikinci sergi, Bilsart, İstanbul, 2019; etten kemikten, birinci sergi, Operation Room, İstanbul, 2019; Ekolojinin Geleceği, Corridor Project Space, Amsterdam, 2018; koloni, Kaos GL ikinci sergi, İstanbul, 2017; Dünyadan Çıkış Yolları, Cappadox, Nevşehir, 2017.