kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arter’den yaz boyu çocuk atölyeleri

5 Temmuz 2021

Arter, Öğrenme Programı kapsamında, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen, yaz tatilinde farklı yaş gruplarından çocukların çağdaş sanatı keşfedip yorumlayacakları yeni çevrimiçi atölyeler sunuyor. Her Cumartesi 11:00’de düzenlenen çevrimiçi atölyelerde çocuklar, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimliyor.

Eğlenceli ve öğretici içerikleriyle “Müzede Kim Var?” atölyesi 3 ve 17 Temmuz’da, “Biçimler, Renkler, Heykeller” atölyesi 10 ve 31 Temmuz’da, “Tuvalin Ardındaki Sanat” atölyesi ise 24 Temmuz’da düzenlenecek.

3 Temmuz 2021 ve 17 Temmuz 2021 Cumartesi günleri gerçekleşecek “Müzede Kim Var?” başlıklı çevrimiçi atölye, 7–11 yaş aralığındaki çocukları Tedbir sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla bir müzenin doğasını ve sanat eserlerinin, izleyiciyi düşünmeye davet eden dünyasını keşfe çıkarıyor. Müze fikri ve eserlerin farklı sergilenme biçimleri üzerine bir sohbet etrafında ilerleyecek atölyede, katılımcılar rengârenk bir müze tasarlayacak ve bu hayali mekânın içerisine kendi minyatür maketlerini yerleştirecekler. “Müzede Kim Var?” atölyesinde çocuklar ayakkabı kutusu, resim kâğıdı, boya kalemleri, yapıştırıcı, makas, renkli kartonlar ve kâğıtlar ile kürdan kullanacaklar.

 “Sanatın malzemeleri nelerdir?” sorusundan yola çıkan “Biçimler, Renkler, Heykeller” başlıklı çevrimiçi atölye, 10 Temmuz 2021 ve 31 Temmuz 2021 Cumartesi günleri düzenlenecek. Atölye, 4–6 yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerinde yer alan yapıtlar aracılığıyla gündelik malzemelerin değişen ve dönüşen işlevlerini yeniden düşünmeye çağırıyor. Gündelik malzemeler ile sanat yapıtları arasındaki ilişki üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, katılımcılar renkli körüklü pipet, bant, alüminyum folyo, makas, yün, oyun hamuru gibi çeşitli malzemelerle farklı biçimler üretecekler.

24 Temmuz 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek “Tuvalin Ardındaki Sanat” başlıklı çevrimiçi atölye ise, 6–9 yaş aralığındaki çocukları Tedbir sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla çağdaş sanatta tuvalin farklı şekillerde ele alınışını keşfetmeye çağırıyor. Tuvalin çift taraflı bir yüzey olarak kullanılacağı atölyede çocuklar keserek, yapıştırarak, boyayı akıtarak üçboyutlu kolajlar üretecek ve malzemenin kendisini bir sanat eseri olarak düşünmenin olanaklarını araştıracaklar. “Tuvalin Ardındaki Sanat” atölyesi için çocuklar küçük boy tuval, akrilik ya da guvaş boya, boya kabı, su, fırçalar, makas, yapıştırıcı, gazete ya da dergi sayfaları kullanacaklar.