kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

IETM Brussels Plenary Meeting 2017 Kasım’da Brüksel’de

25 Ekim 2017

Brüksel; 23 – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında sanatın “onlara karşı biz” söyleminin nasıl üstesinden gelebileceği konusundaki tartışmalara ev sahipliği yapıyor. IETM Brussels Plenary Meeting 2017 başlığıyla düzenlenen etkinlik, tüm dünyadan katılımcıları ağırlıyor. Etkinliğe son başvuru tarihi: 3 Kasım 2017.

Yaşadığımız bu karmaşa çağında bazı siyasi çevreler, “öteki”ne karşı olan şüpheleri büyütüyor, bazıları ise neoliberal statükoya karşı nefreti kışkırtıyor. Birçokları tarafından, dayanışmanın yanı sıra dışlamanın da propagandası yapılıyor. Her iki taraf da, karşı tarafı kötüleyerek ve iyi bir amaç için savaştıklarına inanarak, ahlaki değerin kendilerinde olduğunu kabul ediyor. Bu esnada basitleştirme, uzlaşmazlık ve provokasyon, siyaset sahnesinden geçip gidiyor.

Popülizm nedir? Bir ideoloji, hareket ya da basitçe bir akım mı? Çoğunluk için alanları kısıtladığından ötürü, demokrasiye karşı bir silah mı? Yoksa, politikacıları halka yaklaştırdığı için umudun son kalesi mi?

Kültür sektörü, bu popülizme nasıl bir karşılıkta bulunabilir ve politika paletinin siyah-beyazlığını nasıl yok edebilir? İnsanların içinde sıkışıp kaldığı elitist balonu nasıl söndürebilir ve halkla nasıl bir anlaşma sağlanabilir? Etkinlik, parçalanmış toplulukların parçalarını bir araya getirmeyi ve tamamen farklı bir geleceği şekillendirmeyi amaçlıyor.