kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden uluslararası konferans: “Sinema, Televizyon, Ses Kültürleri ve Algoritmalar”

28 Nisan 2021

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema bölümü 29-30 Nisan 2021 tarihlerinde “Sinema, Televizyon ve Ses Kültürlerinde Algoritmalar: Yeni Bilme ve Hikâye Anlatma Biçimleri” başlıklı çevrimiçi bir uluslararası konferans düzenliyor.

İki gün sürecek uluslararası konferansta 10 farklı ülkeden 30 konuşmacı, her geçen gün daha fazla dijital veriye dayalı hâle gelen sinema, televizyon ve ses mecralarının farklı algoritmik süreçlerden nasıl etkilendiğini tartışacak.

Algoritmik mekanizmaların çağdaş görsel ve işitsel kültürün biçimlenmesinde en belirleyici faktörlerden biri olarak ortaya çıkışını odağına alacak konferansta; Bremen Üniversitesi’nden Dr. Christian Katzenbach, Teesside Üniversitesi’den Dr. Diğdem Sezen ve Groningen Üniversitesi’nden Dr. Robert Prey gibi isimler konuşma yapacak.

Platform kültürleri, yaratıcı hikâye anlatım süreçleri, affektif karşılaşmalar gibi panel başlıkları altında akış platformlarında görselin estetiği ve etiği, sinema ve televizyonda veri tabanlı algoritmik temsiller, akış platformlarının kültürlerarası etkileri, Spotify listelerinde toplumsal cinsiyet, ırk, etnisite ve ulus gibi birçok konu tartışılacak.