kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Maker Faire başvuruları başladı

12 Ağustos 2016

Bu yıl 7 – 9 Ekim 2016 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü‘nde gerçekleşecek İstanbul Maker Faire için başvurular başladı.

Tüketim çağında üretimi desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla ‘maker’lar bu etkinlikte bir araya gelecek. Amerika’dan başlayarak dünyaya yayılan #maker hareketi, bugün dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor. Maker Faire şimdiye dek New York, Paris, Roma gibi birçok farklı şehirde düzenlendi.

Panayır kapsamında “Kendin Yap” yaklaşımıyla, sanat, zanaat ve teknolojiyi kullanarak üreten kişiler yer alacak. Mekatronik, elektronik promaker ve outdoor robotlar, drone’lar, 3B yazıcı teknolojileri ve elektronik icatlar sergilenecek.

İlk Mini Maker Faire etkinliği, 2014 yılında Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde küçük bir etkinlik olarak düzenlenmişti. Ardından santralistanbul Elektrik Müzesi’nde düzenlenen etkinlik daha kalabalık bir kitleye ulaştı. Bu yıl ise İstanbul Maker Faire, büyük  bir festivale dönüşmeyi hedefliyor.