kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Müzede Hackathon Sakıp Sabancı Müzesi’nde

11 Şubat 2019

Women in Games Türkiye, Sabancı Üniversitesi ve British Council iş birliğiyle gerçekleşecek olan Müzede Hackathon, Türkiye’nin dört bir yanından oyun dünyasında yer almak isteyen kız öğrencileri, 16-17 Şubat 2019 tarihlerinde Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluşturuyor.

138 milyar dolarlık oyun sektöründe kadınların yenilikçi ve yaratıcı fikirleriyle yer almasını desteklemek amacıyla kurulan Women in Games Türkiye’nin, dijital oyun endüstrisinde üretmek ve değer zincirine katkıda bulunmak için düzenlediği yarışma; oyun sektöründe yer almak isteyen 18 yaş üstü, 50 kız öğrenciyi bir araya getiriyor. Karakterlerini, eserlerini, tecrübelerini ve potansiyellerini sektör paydaşlarına duyurmak isteyen, oyun kültürünü merak eden, 8. sanata ilgi duyan ve parçası olmak isteyen kız öğrenciler, 24 saat boyunca sürecek olan Hackathon’da Sakıp Sabancı Müzesi sergilerinden esinlenerek kendi oyunlarını tasarlayacak.

Yazılım geliştiricilerinin, ara yüz tasarımcılarının ve bilgisayar programcılarının, 5-7 kişilik gruplar hâlinde bir araya gelerek 24 saat çalışarak yeni bir proje geliştirdikleri Hackathon’da bu sefer kız öğrenciler “Oyun Sanattır” temasında kodlayacaklar. British Council’ın desteğiyle, Women in Games UK CEO’su Marie Claire Isaaman’ın açılış konuşmasını yapacağı “Oyun Sanattır” temalı Müzede Hackathon’da, Women in Games Turkiye’nin Kurucusu Simay Dinç, Gram Games’in CEO’su Mehmet Ecevit ve Apple Design Award gibi dünya çapında birçok ödül alan Indie Oyun Geliştiricisi Özgür Taşkın’ın da yer alacağı bir panel olacak. Ayrıca global oyun firmalarının temsilcileri de tecrübelerini iki gün boyunca katılımcılarla paylaşacak.

Başvurular:
Oyun dünyasında kariyer yapmak isteyen 18 yaş üstü kız öğrenciler, oyun sektöründe yer almak isteyen kadın girişimciler özgeçmişlerini 12 Şubat 2019 tarihine kadar wing@oyunder.org adresine göndererek Müzede Hackathon’a başvurabilirler.

Program
16 Şubat 2019, Cumartesi
15:00 Kayıt
15:30 Açılış Konuşmaları
Women in Games Turkiye’nin Kurucusu Simay Dinç
Canan Atılgan-Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Marie Claire Isaaman – CEO, Women in Games UK
Mehmet Ecevit – Gram Games
16.45 Indie Paneli
17.30 Mentorleri Tanıyalım
18.00 Hackathon Başlasın

17 Şubat 2019, Pazar
16.00 Hoşgeldiniz & Dün Gece Neler Oldu (Video Gösterimi)
16.15 Büyük Oyun Paneli
17.00 Sunumlar
18.00 Ödül Töreni