kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SALT’tan “Kütüphanelerde Dijital İnsanbilimleri” programı

28 Mart 2017

SALT, bu yıl 53.‘sü Mart ayının son Pazartesi gününden itibaren gerçekleştirilecek Kütüphane Haftası‘na paralel olarak Kütüphanelerde Dijital İnsanbilimleri başlıklı bir program hazırladı. Program kapsamında 29 Mart günü saat 19.00‘da SALT Galata, Atölye II-III’ta Almila Akdağ Salah, Ayşegül Koç ve Orçun Madran‘ın bir söyleşisi gerçekleşecek. Ayrıca 2 Nisan günü saat 12.00‘da Çiğdem Odabaşı ile Yaratıcı Okuma Atölyesi gerçekleşecek.

Orçun Madran’ın moderatörlüğünde yapılacak olan söyleşi, sayısallaştırma, metin analizi ve veri madenciliğine dayalı dijital insanbilimlerinin, kütüphaneler ile araştırma kurumları ve yöntemlerine katkısına odaklanacak. Dijital insanbilimleri ile açık kültür ve çeşitli disiplinler arasındaki ilişkinin inceleneceği söyleşide, veritabanı ve araştırma görselleştirme yöntemleri değerlendirilecek.

Alberto Manguel’in Gezgin, Kule ve Kitapkurdu – Metafor Olarak Okur* kitabının okunacağı atölyede ise Çiğdem Odabaşı ve katılımcılar metin odaklı çözümlemeler yapacak. “Derinleşme, serüvene atılma, başka diyarlara yol alma” gibi, okuma deneyimine dair yaygın betimlemeler, drama tekniği, görsel okuma ve yaratıcı düşünme teknikleriyle işlenecek. Ayrıca, kitabın “Ağda Gezinmek” başlıklı bölümüyle dijital insanbilimlerinin ilişkisi tartışmaya açılacak.

Almila Akdağ Salah İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi. Hollanda Bilimsel Araştırma Kurumu’nun (NWO) verdiği Veni bursu ile Amsterdam Üniversitesi’nin Yeni Medya Bölümü’nde araştırmacı olarak çalıştı.

Ayşegül Koç İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi. Artırılmış gerçeklik, teknoloji ve kimlik konulu doktora tezi odağında dijital insanbilimleriyle ilgileniyor.

Orçun Madran Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde öğretim elemanı, Creative Commons Türkiye‘nin teknoloji lideri.

Çiğdem Odabaşı İstanbul Çağdaş Drama Derneği ve Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi üyesi. Okuma, kitap ve söyleşi etkinliklerinin yanı sıra, ilköğretimde bilgi okuryazarlığı eğitiminde kaynak çeşitliliği ve etkin kaynak kullanımı gibi konularda yaratıcı drama atölyeleri yürütüyor.