kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Susma Platformu’ndan yeni etkinlik: “Türkiye’de sansür ve otosansür: 2020 yılının değerlendirmesi”

23 Şubat 2021

Susma Platformu, 2020 yılı boyunca kültür, sanat, medya ve internet yayıncılığı alanlarının bütün alt başlıklarında görülen sansür ve diğer ifade özgürlüğü ihlâllerini değerlendirdiği yıllık raporunu tamamladı.

Türkiye’de Sansür ve Otosansür: Aralık 2019 – Aralık 2020 raporundan yola çıkılarak 25 Şubat 2021 Perşembe günü 19:00 – 20:30 saatleri arasında “Türkiye’de sansür ve otosansür: 2020 yılının değerlendirmesi” başlıklı çevrimiçi bir etkinlik düzenleniyor.

Gazetecilerin ve sanatçıların yargılanıp cezalandırıldıkları, pandemi tedbirleri ile kültür-sanatın gözden çıkarıldığı, RTÜK ve sosyal medya yasalarıyla dijital sansürün derinleştiği, ‘genel ahlak’ gerekçesiyle filmlerin ve kitapların yasaklandığı, birçok şehirde kayyımlar ve etkinlik yasaklarıyla neredeyse fiili OHAL’in sürdürüldüğü bir yıl geçirdik. Bunların yanında dayanışmaya, sansüre ve otosansüre karşı birlikte mücadele etmeye dair pek çok girişim de oldu. Etkinlikte, raporda bu kapsamda öne çıkan bulgular paylaşılacak ve değerlendirilecek.