kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden yeni eğitim: “Çevrimiçi Düzeltmenlik Atölyesi”

15 Eylül 2020

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, yayıncılık dünyasının gelişmesine katkı sağlamak amacıyla ihtiyaç ve talepler doğrultusunda düzenlediği eğitimlere bir yenisi daha eklendi.

19 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek Çevrimiçi Düzeltmenlik Atölyesi, uzun yıllardır farklı yayın evlerinde editör ve düzeltmen olarak çalışan Dr. Erkan Irmak’ın eğitmenliğinde yürütülece. Atölyede, bir düzeltmenin bilmesi gerekenler hem teorik hem de uygulamalı olarak anlatılacak. Eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilecek. Atölyeye son başvuru tarihi 17 Eylül 2020.

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2012’den bu yana sürdürdüğü Yayıncılığa Giriş, Editörlük, İleri Editörlük, Yayıncılıkta Pazarlama-Satış eğitimleriyle Türkiye yayıncılığına nitelikli insan gücü katkısı vermeye devam ediyor. Koordinatörlüğünü Sevengül Sönmez’in yaptığı yayıncılık eğitimleri, alanın ihtiyaçlarına çözüm üretmeye devam ederken yayıncılık profesyonellerinin de bir araya gelmesini sağlıyor. İhtiyaçlar ve talepler doğrultusunda şekillenen eğitimlere, eylül ayının ikinci yarısında Çevrimiçi Düzeltmenlik Atölyesi de ekleniyor.

Zoom üzerinden yürütülecek Çevrimiçi Düzeltmenlik Atölyesi, 19 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında 3’er saatlik 4 oturum şeklinde gerçekleştirilecek. Dersler, 19 ve 26 Eylül Cumartesi günleri 10.00 – 13.00 saatleri arasında; 23 ve 30 Eylül Çarşamba günleri ise 17.00 – 20.00 saatleri arasında yapılacak. Yayın evlerinde bu alanda çalışmak isteyenlerin, editörlerin, basılı ya da dijital mecralarda yazı işleriyle uğraşanların katılımına açık olan atölyenin kontenjanı 15 kişiyle sınırlı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen düzeltmenlik meslek standartlarını içeren Çevrimiçi Düzeltmenlik Atölyesi’nde, herhangi bir yazıyı düzeltmenin kuralları anlatılırken farklı türlerdeki metinlerin ihtiyaçlarına yönelik bilgiler de uygulamalar eşliğinde aktarılacak. Dr. Erkan Irmak’ın eğitmenliğinde yürütülecek atölyenin son dersine, Yapı Kredi Yayınları’nda uzun yıllardır çalışan deneyimli düzeltmen Filiz Özkan konuk olarak katılacak. Özkan, deneyimlerini paylaşacağı “Düzeltmenin Hayatı, Sorunları, Tecrübeleri” başlıklı bölümde katılımcıların, mesleğin değişen yönlerini görmelerini sağlayacak.