kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TÜRSAV’dan sinema Atölyeleri

9 Ekim 2020

Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) tarafından T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen Sinema Atölyeleri devam ediyor.

Sinema sektörü profesyonelleri tarafından verilecek eğitimlerle, ilk filmini yapmaya hazırlanan yönetmen adaylarının ve sinema öğrenimi gören gençlerin film endüstrisine uyum sağlamalarını kolaylaştırmak hedefleniyor.

Kurmaca filmler kapsamında “İlk Yönetmenlik” ve “Senaryo Yazımı”   olarak iki kategoride verilecek eğitimler Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde 25 Kasım’a kadar devam edecek.

‘İlk Yönetmenlik Atölyesi’

İlk filmine hazırlanan yönetmen adaylarına yönelik ‘İlk Yönetmenlik Atölyesi’ senaryoya yaklaşım ve mizansen analizinden, yönetmenlerin film setinde birlikte çalışacağı ve yöneteceği kamera arkası ekip ve oyuncularla ilişkisine ve çekim sonrası işlemlere kadar, film yapım sürecindeki deneyim aktarımlarını içeriyor.

‘İlk Yönetmenlik Atölyesi’ süresince eğitim verecek isimler şöyle: Ömer Uğur (yönetmen/senarist), Aydın Sayman (yönetmen), Michael Önder (yönetmen), Hüseyin Karabey (yönetmen) Alkım Özmen (yardımcı yönetmen ), Eyüp Boz (görüntü yönetmeni), Meryem Yavuz (görüntü yönetmeni),  Selda Ülkenciler (sanat yönetmeni), Sevil Demirci (yapımcı), Mevlüt Koçak (kurgu yönetmeni), Nur Sürer (oyuncu),  Emre Yetim (oyuncu), Ahmet Hızarcı (stüdyo yönetmeni)

‘Senaryo Yazım Atölyesi’

Profesyonel senaristler tarafından verilecek eğitimlerle, akademik eğitimde alınan yazım çalışmalarının pratiğe uygulanması ve senaryo yazarlığının temel unsurları analiz edilmesi hedefleniyor.

‘Senaryo Yazım Atölyesi’nde eğitim verecek isimler ise şöyle: Ayhan Sonyürek (senaryo yazarı, Senaristbir başkanı),  İlker Barış (senaryo yazarı, Senaristbir eski başkanı), Atay Sözer (senaryo yazarı), Hüseyin Kuzu (senaryo yazarı,eğitmen), Zeliha Doğan (senaryo yazarı), Berna Yeşilyurt (senaryo eğitmeni).