kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yeni bir konferans serisi

17 Ocak 2018

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), hayata geçireceği yeni konferans serisiyle sanat ve tarih meraklılarını geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Müzenin ana binası Atlı Köşk’ün de ilk sahipleri olan Kavalalı Ailesi’nin hayatını konu “Boğaziçi’nde Bir Hanedan: Kavalalı Mehmed Ali Paşa Ailesi” adlı konferans serisinin ilk konuşması, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile 20 Ocak’ta Sakıp Sabancı Müzesi‘nde.

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Kavalalı Hanedanı konusunda uzman, mimarlık ve sanat tarihçilerinin eşliğinde düzenlenecek konferans serisi, 20 Ocak Cumartesi saat 14.00’te Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Kavalalı Mehmed Ali Paşa Hanedanı’nın Yükselişi” başlıklı konuşmasıyla açılıyor. “Boğaziçi’nde Bir Hanedan: Kavalalı Mehmed Ali Paşa Ailesi” konferans serisi, bu sene 25. yılını kutlayan CarrefourSA’nın katkılarıyla Haziran 2018’e kadar, Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın Kavala’daki yaşamı, sıradışı aile üyeleri, hanedanın İstanbul’daki mimari izleri, sanat hamilikleri gibi farklı konu başlıkları ve konuşmacılarla devam edecek.