kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması projesinden yeni bir konuşma: “Sürükleyici Medyayı Korumak”

6 Nisan 2021

Sabancı Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Müzesi digitalSSM Arşiv ve Araştırma Alanı yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” projesi, 8 Nisan Perşembe günü saat 16.00 – 18.00 saatleri arasında “Sürükleyici Medyayı Korumak” başlıklı bir konuşmaya ev sahipliği yapıyor.

Yeni medya sanatının önde gelen temsilcilerinden Jeffrey Shaw ile Tate Modern ve ZKM dijital sanat koruma uzmanlarının yer alacağı konuşmada, Shaw’un “Virtual Sculpture” (Sanal Heykel, 1981) ve Agnes Hegedüs’ün “Memory Theater VR” (Sanal Gerçeklikte Bellek Tiyatrosu, 1997) adlı çalışmalarına odakla yeni medya sanatı eserlerini korumanın teknik ve harici zorluklarını ele alacak.

Program

16.00 – Açılış
Sanatçının Bakış Açısından  Sürükleyici Medyayı Korumak

Jeffrey Shaw, Yeni Medya Sanatçısı

Bu bölümde bilgisayar sanatının önde gelen isimlerinden Jeffrey Shaw, kendi eseri Virtual Sculpture’ın ( Sanal Heykel, 1981) yanı sıra Agnes Hegedüs’a ait Memory Theater VR (Sanal Gerçeklikte Bellek Tiyatrosu, 1997) adlı eserin korunma çalışmalarına dair yaklaşımlarını paylaşacak.

16.40 – TATE – Sürükleyici Medyayı Koruma Projesi

17.00    Yuvarlak Masa: Sürükleyici Medyayı Koruma Çalışmalarında Teknik ve Harici Zorluklar

  • Tom Ensom, Zamana Dayalı Medya Konservatörü  (TATE)
  • Osman Serhat Karaman, Dijital Koruma Yöneticisi (SSM)
  • Jack McConchie, Zamana Dayalı Medya Konservatörü (TATE)
  • Morgane Stricot, Medya Sanatı ve Dijital Sanat Konservatörü (ZKM)
  • Matthieu Vlaminck, Medya Sanatı ve Dijital Sanat Konservatörü (ZKM)
  • Cemal Yılmaz, Bilgisayar Bilimcisi (Sabancı Üniversitesi) 

İlk bölümde bahsedilen çalışmaların üzerine gerçekleştirilecek tartışmada, teknolojik sanatın korunmasında zaman etkisine dair sorular ele alınacak. Teknoloji kullanarak üretilip korunan sanat eserlerinin aynı zamanda etkisini de korumanın mümkün olup olmadığını tartışılacak ve eserlerin ilk dolaşıma girdiği dönemde kullanılan teknolojinin korunma için yeterli gelmediği durumlarda, bu eserlerin geleceğe kalması için tercih edilecek unsurlar masaya yatırılacak.

18.00 – Soru-Cevap