kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Serbest Kürsü: Eskişehir Kültür-Sanat Ortamı

10 Mart 2021

Susma Platformu, yerelde alternatifleri tartıştığı çevrimiçi etkinliklerine devam ediyor. Daha önce Batman ve Ankara için  düzenlenen Serbest Kürsü başlığını taşıyan etkinlik serisinin üçüncüsü Eskişehir’e odaklanıyor. Serinin üçüncü etkinliği 11 Mart Perşembe günü 19:00 – 20:00 saatleri arasında Serbest Kürsü: Eskişehir Kültür-Sanat Ortamı başlığı ile gerçekleşecek.

Yerelde üreten kültür-sanat toplulukları ile bir araya gelerek yerel bazdaki sorunları ve bunlar için oluşturulabilecek alternatif yollar üzerine tartışılan seride, Eskişehir’deki kültür sanat ortamı da sansür ve otosansür çerçevesinde ele alınacak. Susma Platformu Ankara Temsilcisi Alican Acanerler’in moderatörlüğünü üstleneceği etkinlikte,  yazar-şair Emel İrtem, Yort Yayınevi Kurucusu Osman Şişman ve sanatçı Nejdet Metin konuşmacı olarak yer alacak.

Anadolu’nun pek çok kentinden daha fazla kaynağa sahip olduğu düşünülen kentlerden biri olan Eskişehir’de son 10 yılda sanat adına olumlu birçok gelişme olsa da pandemi şartları tüm üreticileri derinden etkiledi. Etkinlikte ülkenin değişen konjonktürünün kenti nasıl etkinlediğinden kısaca bahsedilerek, kültür emekçilerinin imkânları ve karşılaştıkları zorluklar konuşulacak. “Kültürel faaliyetlerde Eskişehir’de bir sanatçı olmak neler hissettiriyor? Engeller var mı, varsa neler? Sanatçıların gözünden, son yıllardaki umut verici gelişmeler neler oldu?” gibi sorulara etkinlik süresince cevap aranacak.